SPAUDA

Kūrybingiems menininkams nišos tenka ieškoti svetur
Valentina ŽIGIENĖ
Žinoma lėlininkų pora Arūnas Pakulevičius ir Rita Kiškūnaitė gyvena kelionių nuotaikomis. Visiškai netrukus jie paliks Panevėžį ir įsikurs Šiauliuose, kur šiems menininkams žada atsiverti puikios perspektyvos.

Konkuruoti nelygios sąlygos

Pasikalbėti su Arūnu ir Rita susitikome Muzikiniame teatre. Kelerius metus lėlininkai čia buvo prisiglaudę, repetavo, rodė spektaklius, laikė savo teatro rekvizitą. Kodėl Šiauliai?

Į šį klausimą menininkai atsakė paprastai. "Šiauliuose nėra profesionalaus teatro vaikams. Keletą spektaklių yra pastatęs Šiaulių dramos teatras, bet miestui to akivaizdžiai maža. Ieškojome, kur galėtume save realizuoti, kurti lėlių teatrą tokį, kokį mes įsivaizduojame. Panevėžį paliekame, nes čia daug teatrų ir labai nelygios konkurencijos sąlygos. Konkuruoti privačiam teatrui su valstybės ar miesto biudžeto išlaikomais kolektyvais neįmanoma. Be paramos išsilaikyti sunku, o dalytis reikia tuos pačius žiūrovus", - kalbėjo pašnekovai.

A.Pakulevičiaus žodžiais, labai svarbu, kad Šiaulių savivaldybė juos palaiko ir suinteresuota turėti profesionalų teatrą vaikams. Žada sudaryti visas sąlygas kūrybai ir padėti įregistruoti viešąją įstaigą - lėlių teatrą "Avilys".

Paprašyti paaiškinti, kodėl pasirinktas toks pavadinimas, Arūnas ir Rita kalbėjo: "Avilys - tai nuolatinis veiksmas, dūzgimas. Avilys mums asocijuojasi su jaukumu, šiluma. Toks ir turi būti teatras. Mūsų devizas - modernus teatras šiuolaikiniam vaikui. Teatras - atviras naujovėms, nebijantis klysti, eksperimentuoti".

Kur teatras, ten - namai

A.Pakulevičiui ir R.Kiškūnaitei pasiūlyta spektaklius rodyti Šiaulių kultūros centre bei Moksleivių namuose. Abi salės patogioje vietoje miesto centre. Iki šiol dirbę dviese Arūnas ir Rita savo teatrą ketina plėsti. Jau turi vieną aktorių ir vadybininkę. Ilgai nelaukus ketinama trupę išplėsti iki penkių šešių žmonių.

Pirmasis naujojo lėlių teatro "Avilys" prisistatymas publikai - spektaklis "Pagrandukas" - numatytas antrąjį rugsėjo savaitgalį, Šiauliams švenčiant miesto gimtadienį.

"Išvažiuoti gyventi į kitą miestą baisu. Baugina naujovės, bet jos ir traukia. Mums namai ten, kur yra teatras. Jaudina tik didžiulė atsakomybė dėl šeimos, vaikų. Tačiau jei bijai vilko, neik į mišką ir nieko nedaryk", - prisiminė liaudies posakį pašnekovai.

A.Pakulevičius ir R.Kiškūnaitė neseniai įgijo Jaroslavlio valstybinio teatro meno instituto diplomus. Arūnas - režisieriaus ir aktoriaus, Rita - aktorės specialybės. Šiauliuose profesionalų diplomai jiems labai padėjo. Tuo iš karto buvo susidomėta. Be to, esama ir patirties. Panevėžyje šie menininkai sukūrė penkis spektaklius: "Raudonkepuraitę", "Katinėlį ir gaidelį", "Pagranduką", "Kaip Snieginukas spalvų ieškojo", "Čarlį šokolado rojuje". Pastarasis spektaklis - diplominis darbas, beje, sulaukęs prieštaringų vertinimų.

Sukūrė "chuliganišką" spektaklį

Po "Čarlio" premjeros lėlių teatro kritikas Ridas Viskauskas "Literatūroje ir mene" rašė: "Arūno spektakliu pavyko išjudinti vertinimo komisijos narių prigesusias emocijas: ginčų - ir ne vieną dieną - būta karštų. Kitų vaidinimų kontekste minėtas spektaklis atrodė kiek "chuliganiškas": aktoriai nebijojo klysti, šėliojo, šoko ir dainavo. Vaikai mielai įsitraukė į teatrinį žaismą".

A.Pakulevičiaus žodžiais, spektaklis "Čarlis šokolado rojuje" - jų ateities kryptis. Čia jie nebijojo eksperimentuoti, kurti modernų teatrą, tuo keliu mėgins eiti ir toliau. Kelerius metus dirbę Lėlių vežimo teatre Arūnas ir Rita įkūrė savo teatrą. Prieglaudos pasiprašė Muzikiniame teatre. "Esame dėkingi maestro Vidmantui Kapučinskui už supratimą, pasitikėjimą. Jis mums padėjo ir netrukdė, galėjome repetuoti, laikyti dekoracijas, rodyti spektaklius.

Prieš dvejus metus man pasiūlė Muzikinio teatro vadybininko darbą. Įgyta patirtis ateityje labai pravers. Teko bendrauti su įvairiais žmonėmis, išmokti rašyti projektus, organizuoti renginius", - kalbėjo A.Pakulevičius ir pridūrė, kad paskutinis jo darbas Panevėžyje - vasaros muzikos festivalis "Ant Katedros laiptų". Festivaliui pasibaigus - Šiauliai.