SPAUDA

„Aitvaras“ Alytuje – septintą kartą
Ridas VISKAUSKAS
Spalio 19–21 d. Alytuje Loretos Skruibienės iniciatyva septintą kartą vyks tarptautinis lėlių teatrų festivalis „Aitvaras“ (šiųmetis skirtas profesionalaus Lietuvos lėlių teatro 70-mečiui). Tai vienintelis Lietuvoje lėlių teatrų festivalis-konkursas. Nors dėl įvairių priežasčių renginyje dalyvauja ne visi Lietuvos lėlių teatrai, be to, festivalio nuostatai nereikalauja, kad lėlių teatrai rodytų tik naujus spektaklius, konkursas iš dalies išryškina mūsų lėlių teatro padėtį bei nūdienos lyderius, atskleidžia ir problemas. Taigi festivalis ne tik populiarina lėlių teatrą Dzūkijoje, bet ir yra svarbus profesinės lėlininkų bendruomenės traukos centras.

Šiųmečio festivalio programoje bus žanro ir lėlių valdymo technikos požiūriu įvairių spektaklių tiek vaikams, tiek suaugusiems. Festivalį pradėsiantys šeimininkai rengia premjerą – Loreta Skruibienė kuria gabitinių lėlių spektaklį „Imperatorius Jonas Beširdis“ (pagal Oskarą Milašių). Premjerą – Gintarės Radvilavičiūtės spektaklį „Žirafa su kojinėmis“ (pagal Jūratės Januškevičiūtės pjesę) – parodys ir Klaipėdos lėlių teatro jaunimas. Šiame spektaklyje į lėlių teatrą kaip aktorius „grįžta“ jaunas lėlininkas Mantas Baniulis, o muziką kuria S.Šimkaus konservatorijos studentė Aušra Vaštakaitė.

„Paršiuko Ikaro“ lėlių teatras parodys režisieriaus ir dailininko Vitalijaus Mazūro premjerą – spektaklį „Nauja pasaka apie…“. „Viešųjų ryšių“ nemėgstantis lėlių teatro maestro premjeros nekomentuoja.

„Žalios varnos“ teatras suvaidins spektaklio eskizo „Ketvirtoji kišenė“ fragmentus. Režisierė Aurelija Čeredaitė suaugusiems žiūrovams žada „humoro terapiją“ bei neįprastą animacijos bei lėlių teatro jungtį (spektaklyje pasitelkiamas Antano Janausko animacinis filmas).

Suaugusiems vaidins ir Vilniaus senamiesčio teatras. Jis parodys šmaikščiai „erotizuotą“ režisieriaus ir dailininko Algio Mikučio fantastinį groteską „Žaliojo žąsinėlio teatras 2“ (pagal K.I.Gałczyńs¬kio miniatiūras).

Kauno valstybinis lėlių teatras žais „Pasaką apie lietaus lašelį“ (pagal N.Gernet pjesę). Režisierius – Olegas Žiugžda, dailininkas – Valerijus Račkovskis. Pirmą kartą ne tik šiame festivalyje, bet ir Lietuvos lėlių teatrų festivalių panoramoje prisistatys Šiaulių lėlių teatras „Avilys“. Šiauliečiai vaidins Arūno Pakulevičiaus režisuotą spektaklį „Bitė Maja“ (pagal W.Bonzelso kūrinį; dailininkė – Alfreda Kazakauskaitė).

Teatras „Didelis ratas“ iš Bedzino miesto (Lenkija) parodys Jaceko Labaczo spektaklį „Virviniai bildukai“. O maskviečių lėlininkų trupė „Tri lika“ – spektaklį „Apie tigrus ir dramblius“ (rež. Jelena Ivanova, dail. Galina Solonina). Beje, šios trupės aktorius Viktoras Dragunas kartu su bendraminčiais kasmet kovo pabaigoje organizuoja kamerinių lėlių spektaklių festivalį „Maskvietiškos atostogos“. Jo iniciatyva Maskvoje jau vaidino „Nykštuko“ teatras iš Kauno, Vilniaus teatras „Lėlė“, o kitąmet kviečiami vaidinti Klaipėdos lėlių teatras ir „Stalo teatras“ iš Vilniaus.

„Viešųjų ryšių“ intrigos dėlei reikia pranešti, jog šiųmečio festivalio rengimas pirmąkart neapsiėjo ir be skandaliuko, kai vieno teatro vadovas pareiškė, jog jo trupė nevaidins, jei festivalyje dalyvaus kai kurie jo kolegos… Nepamatuotų ambicijų vadovo teatras festivalyje ir nevaidins. Ultimatumais festivalių organizatoriams tarpasmeniniai konfliktai nesprendžiami.